735
17:01 5.102016

Як виконувалась програма збереження культурної спадщини краю за минулі роки?

Історія 5617

Про це депутати обласної ради мали змогу дізнатися під час роботи другого пленарного засідання четвертої сесії облради, затверджуючи звіт управління культури ОДА про виконання Комплексної програми збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2012 – 2015 роки.

_dsc0016

У звіті зазначається, що на території області взято на державний облік і охорону 1493 пам’ятки культурної спадщини області, з них: 478 – археології, 505 – історії, 87 – монументального мистецтва, 205 – архітектури та містобудування, 36 – садово-паркового мистецтва, 175 – ландшафтних, 7 – науки і техніки, в т. ч. серед них 177 національного значення, до яких в першу чергу ввійшли середньовічні замки та унікальні пам’ятки сакральної дерев’яної архітектури.

Для забезпечення належного рівня їх збереження та використання було затверджено відповідну Комплексну програму збереження і використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2006-2015 роки із загальним обсягом видатків в сумі 248,0 млн. грн.,у т.ч. на 2012-2015 років

Комплексну програму збереження і використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області в сумі 99 200,0 тис. грн., з яких 19 200,0 тис. грн. складають видатки обласного бюджету.

Так, протягом 2012-2015 років для проведення заходів визначених цією Комплексною програмою було виділено кошти в сумі 8 261,7 тис. грн., профінансовано – 4 178,5 тис. грн., на 50,5%.

У цілому, виконання за кошти обласного бюджету з реалізації Комплексної програми збереження і використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області 2012-2015 рр. складає – 43,0%.

Культурна спадщина Закарпаття є невід’ємною частиною українського та світового культурного надбання. Відносини щодо її збереження регулюються чинним законодавством України. Відповідно до цього в області необхідно зберегти 1637 пам’яток культурної спадщини краю, які взяті під охорону держави, з них: 494 – археології, 523 – історії, 93 – монументального мистецтва, 302 – архітектури та містобудування, 341 – садово-паркового мистецтва, 175 – ландшафтних, 9 – науки і техніки, в т.ч. серед них – 177 національного значення, до яких в першу чергу ввійшли середньовічні замки та унікальні пам’ятки сакральної дерев’яної архітектури.

Для реалізації розпорядження голови ОДА від 14.12.05 №773 „Про Комплексну програму збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2006 – 2015 роки” управлінню культури щороку виділялося понад мільйон гривень. У 2012 році виділено – 591 тис. грн. Проведено ремонт приміщень будівлі художнього музею ім. Й. Бокшая в м. Ужгород, виконано роботи по ремонту (благоустрою) території навколо пам’ятника О.Духновича в м. Ужгород, встановлено надмогильні пам’ятники подружжю А. та І. Волошин, Е. Контратовичу, П. Скунцю та меморіальні дошки Ю.-А. та Є. Шерегіям, І. Чендею, В. Гренджі-Донському, Ф.Потушняку.

У 2013 році виготовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію та реставрацію приміщень Закарпатського обласного академічного театру ляльок, для популяризації нематеріальної культурної спадщини придбано монографію Р.Пилипа „Художня вишивка українців Закарпаття ХІХ- першої половини ХХ ст.”.

У 2014 році на потреби охорони культурної спадщини виділено 2 972 900,0 грн., з яких фактично освоєно 1 187 372,73 гривень. На 37-ій сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО номінацію «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України» внесено до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Від Закарпаття до цього списку включено церкву св. Михайла в с. Ужок Великоберезнянського району та церкву Вознесіння Господнього (Струківську) в смт Ясіня Рахівського району. На цих об’єктах у 2014 році проведено роботи по встановленню автоматичної пожежної сигналізації, реконструкції системи блискавкозахисту, енергопостачання, вогнезахист дерев’яних конструкцій. Проведено паспортизацію 40 пам’яток архітектури національного значення – дерев’яні церкви Закарпаття (роботи виконано ДП „Інститут „Укрзахідпроектреставрація”). Проведено капітальний ремонт системи опалення будівлі Закарпатського обласного театру ляльок в м. Ужгород. Виготовлено проектно-кошторисну документацію з ліквідації аварійного стану даху „Гражди” з с. Стебний Рахівського району та даху Миколаївської церкви с. Сокирниця Хустського району. З метою популяризації об’єктів культурної спадщини придбано пам’ятні медалі до 75-річчя Карпатської України, відеофільм «Дерев’яні храми України. Закарпаття», DVD «Інтер’єри та іконостаси дерев’яних церков Закарпаття». Проведено капітальний ремонт санвузлів та гардеробної Закарпатської обласної філармонії (колишньої синагоги) в Ужгороді.

На 2015 рік на виконання програми було виділено 2 467,8 тис. гривень. Кошти розподілено та використано відповідно до Плану заходів на 2015 рік для реалізації Комплексної програми збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2006 – 2015 роки. Зокрема, фінансові ресурси використано на такі цілі:

– ліквідацію аварійного стану даху Миколаївської церкви в с. Сокирниця Хустського району;

– капітальний ремонт санвузлів та гардеробної Закарпатської філармонії в Ужгороді;

– капітальний ремонт опалення обласного театру ляльок;

– ліквідацію наслідків пожежі Миколаївської церкви в с.Ізки Міжгірського району;

– встановлення охоронно-пожежної сигналізації церкви в с.Лікіцари Перечинського району ;

– встановлення блискавкозахисту та обробку дерев’яних конструкцій даху Будинку Ужанського Жупанату;

– на встановлення професійного освітлення та озвучення Закарпатської філармонії та Будинку Ужанського Жупанату;

– на розробку проектно-кошторисної документації з ліквідації аварійного стану дерев’яної церкви с.Локіть, Іршавського району та дзвіниці Миколаївської церква с Сокирниця Хустського району;

– на виготовлення факсимільного видання «Королевське Євангеліє 1401 року» ;

– на виготовлення та встановлення меморіальних дошок М.Кречку та В. Дегтярьову ;

– на придбання DVD В.Гайдук «Реквієм», В.Баганич «Закарпатські балади», «Інтер’єри та іконостаси дерев’яних церков Закарпаття», календарів «Дерев′яні церкви Закарпаття» та наборів поштових листівок «Дерев′яні церкви Закарпаття», інформує прес-служба Закарпатської облради.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Понад 41,6 тис. українців отримують ліки проти серцево-судинних захворювань за програмою «Доступні ліки» на Закарпатті
12:20
Закарпатські угорці відкрили кафе у Белфасті та назвали на честь рідного села
11:28
На Закарпатті поліція затримала водія, який пʼяним наїхав на жінку та двох малолітніх дітей – 6-річна дівчинка померла на місці
10:31
Закарпатські піротехніки продовжують розміновувати Донеччину
10:20
Табір для дітей у «Карітас-хабі» в Ужгороді
09:50
В ГУНП Закарпаття пройшла робоча зустріч з представниками АРМА: обговорили подальшу співпрацю щодо розшуку та вилучення активів зловмисників
09:31
Танцювальні змагання «Uzhhorod Open» відновили на Закарпатті
08:51
Україна здобула перемогу на Євро-2024
18:00
«Ми – радість Закарпаття»: 22 червня «Джерельця Карпат» відзвітують великим концертом у драмтеатрі
17:11
У Падіюні проводять літні майстер-класи для усіх охочих
16:03
Всі новини