3198
21:23 28.062021

Згадуючи своїх предків: урочистості в селі Чома на Закарпатті

Історія 82412

Цими вихідними в селі Чома, що на Берегівщині, пройшли традиційні урочистості з нагоди «віднайдення угорцями Батьківщини». Святкування, як і з року в рік, провели у меморіальному парку населеного пункту, оформленого на місці археологічних розкопок, де було знайдено угорські могили IX-XIII століття.

Перші археологічні знахідки у селі Чома було виявлено наприкінці XIX ст. Вони наразі знаходяться у Національному музеї Угорщини в Будапешті. Меморіальний парк на місці давніх поховань було відкрито у 1996 році за ініціативи Товариства угорської культури Закарпаття.

Основою парку є дерев’яні скульптури давньоугорського вождя Арпада, короля-хрестителя Святого Іштвана та птаха-турула. В 2009 році постановою Кабінету Міністрів «Могильник давніх мадярів» занесено до об’єктів культурної спадщини національного значення України. У 2020-му на території парку було створено громадський центр-музей, який завжди з радістю приймає відвідувачів.

Тож члени угорської громади краю зібралися разом, щоб вшанувати пам’ять своїх предків на цьому священному для них місці. Відкрив захід своїм зверненням Янош Рац, голова осередку ГО «ТУКЗ – КМКС» у селі Чома: «Тут, у цьому парку, були знайдені свідчення того, що колись наші предки заснували поселення, жили та виховували дітей, ховали померлих. Так, у 1996 році ми встановили перший меморіальний знак у цьому парку, який створила талановита різьбярка Вікторія Чірпак».

Мігай Беке, перший заступник Генерального консула Угорщини в Берегові, теж подякував за запрошення на святкування, адже такий захід проводять тільки в цьому населеному пункті. Він нагадав, що у 895 році угорські племена на чолі з вождем Арпадом перейшли через Верецький перевал – так і розпочалося завоювання угорцями Батьківщини. Саме з того часу й можна говорити про старт історії Угорщини.

У свою чергу, до присутніх звернувся й Гейза Гулачі, заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття, депутат Закарпатської обласної ради, та розповів, що нещодавно відвідав село Стужиця, де ростуть два найстаріші дуби в Україні. Один із цих дубів має стовбур понад 9 метрів в обхваті й вік близько 1100-1300 років.

«Хоч цей дуб і не може говорити, але він є мовчазним свідком історії Карпатського регіону та, зокрема, й угорців. Повз це дерево проходили історичні епохи, злети та падіння, національно-визвольні війни. Дуб вистояв, незважаючи на всі злигодні – це можна сказати й про угорську націю, яка пройшла багато на своєму шляху, але залишилася сильною та вільною!» – наголосив пан Гейза та додав, що ми повинні завжди пам’ятати своїх предків, плекати мову, культуру, звичаї та передати їх наступному поколінню.

Після промов та виступів музично-танцювальних колективів присутні поклали вінки до підніжжя меморіального знаку, що розташований у центральній частині парку.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

Відео – Дмитро МИСЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах