![3198](https://istoria.ko.net.ua/wp-content/uploads/2021/06/img-9182-kopiya-1536x1024.jpg)
Згадуючи своїх предків: урочистості в селі Чома на Закарпатті
Цими вихідними в селі Чома, що на Берегівщині, пройшли традиційні урочистості з нагоди «віднайдення угорцями Батьківщини». Святкування, як і з року в рік, провели у меморіальному парку населеного пункту, оформленого на місці археологічних розкопок, де було знайдено угорські могили IX-XIII століття.
![](http://istoria.ko.net.ua/wp-content/uploads/2021/06/img-9182-kopiya-1024x683.jpg)
Перші археологічні знахідки у селі Чома було виявлено наприкінці XIX ст. Вони наразі знаходяться у Національному музеї Угорщини в Будапешті. Меморіальний парк на місці давніх поховань було відкрито у 1996 році за ініціативи Товариства угорської культури Закарпаття.
![](http://istoria.ko.net.ua/wp-content/uploads/2021/06/img-9183-kopiya-1024x683.jpg)
Основою парку є дерев’яні скульптури давньоугорського вождя Арпада, короля-хрестителя Святого Іштвана та птаха-турула. В 2009 році постановою Кабінету Міністрів «Могильник давніх мадярів» занесено до об’єктів культурної спадщини національного значення України. У 2020-му на території парку було створено громадський центр-музей, який завжди з радістю приймає відвідувачів.
![](http://istoria.ko.net.ua/wp-content/uploads/2021/06/img-9187-kopiya-1024x683.jpg)
Тож члени угорської громади краю зібралися разом, щоб вшанувати пам’ять своїх предків на цьому священному для них місці. Відкрив захід своїм зверненням Янош Рац, голова осередку ГО «ТУКЗ – КМКС» у селі Чома: «Тут, у цьому парку, були знайдені свідчення того, що колись наші предки заснували поселення, жили та виховували дітей, ховали померлих. Так, у 1996 році ми встановили перший меморіальний знак у цьому парку, який створила талановита різьбярка Вікторія Чірпак».
![](http://istoria.ko.net.ua/wp-content/uploads/2021/06/img-9192-kopiya-1024x683.jpg)
Мігай Беке, перший заступник Генерального консула Угорщини в Берегові, теж подякував за запрошення на святкування, адже такий захід проводять тільки в цьому населеному пункті. Він нагадав, що у 895 році угорські племена на чолі з вождем Арпадом перейшли через Верецький перевал – так і розпочалося завоювання угорцями Батьківщини. Саме з того часу й можна говорити про старт історії Угорщини.
![](http://istoria.ko.net.ua/wp-content/uploads/2021/06/img-9201-kopiya-1024x683.jpg)
У свою чергу, до присутніх звернувся й Гейза Гулачі, заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття, депутат Закарпатської обласної ради, та розповів, що нещодавно відвідав село Стужиця, де ростуть два найстаріші дуби в Україні. Один із цих дубів має стовбур понад 9 метрів в обхваті й вік близько 1100-1300 років.
«Хоч цей дуб і не може говорити, але він є мовчазним свідком історії Карпатського регіону та, зокрема, й угорців. Повз це дерево проходили історичні епохи, злети та падіння, національно-визвольні війни. Дуб вистояв, незважаючи на всі злигодні – це можна сказати й про угорську націю, яка пройшла багато на своєму шляху, але залишилася сильною та вільною!» – наголосив пан Гейза та додав, що ми повинні завжди пам’ятати своїх предків, плекати мову, культуру, звичаї та передати їх наступному поколінню.
Після промов та виступів музично-танцювальних колективів присутні поклали вінки до підніжжя меморіального знаку, що розташований у центральній частині парку.
Вікторія КОПИНЕЦЬ
Відео – Дмитро МИСЬ
![telega](/images/train.jpg)
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися