2760
11:45 31.012020

Унікальну старовинну церкву відновлять на Закарпатті

Історія 7474

Церква Святого Духа у с. Гукливий Воловецького району датується 18 сторіччям, і є найдавнішою бароковою церквою на Закарпатті. Сьогодні активно проводяться роботи зі збереження цього шедевру верховинської деревяної сакральної архітектури.

28 січня процес реставрування пам’ятки оглянули заступник голови ОДА Ольга Травіна, народний депутат України Михайло Лаба, керівники району, начальники структурних підрозділів ОДА.

Як розповів доктор мистецтвознавства Михайло Приймич, такі серйозні реставраційні роботи, що відповідають всім вимогам, проводяться тут вперше після 1974 року. У свою чергу, заступник начальника управління – начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури ОДА Томаш Сопко повідомив, що із комплексної програми збереження пам’яток культурної спадщини на ці роботи у 2017 році профінансовано 229 тис.грн., у 2018 році – 890 тис.грн., у 2019 році – 550 тис. грн. (на дзвіницю).

– По завершенню всіх робіт будемо мати унікальний комплекс будівель: дзвіниця 19 століття, церква кінця 18 століття, іконостас. Також планується перенести сюди хату і зробити в ній музей Гукливського літопису (є карта 1794 року с.Гукливого, літопис, низка старовинних документів). Доповнить картину збережений автентичний пейзаж довкола церкви, і ми отримаємо унікальне середовище, яке презентуватиме Верховину кінця 18 століття, – зазначив Михайло Приймич.

Однак для можливості залучення додаткових коштів (грантів) на об’єкт повинні бути оформлені права власності (наявність балансоутримувача), з подальшим внесенням його до ЄДР, та оформленням акту на землю.

Облдержадміністрація звернулася з листом до керівників РДА, ОТГ, на території яких можуть знаходитися подібні обєкти. «Вони визначать два-три об’єкти, які є найбільш пріоритетними, на їх погляд, у плані необхідності проведення реставраційних (або консерваційних) робіт, а також збереження пам’ятки та подальшого її використання, наприклад, в туристичній сфері. До 1 червня цього року буде зібрано аналітику по області, і ОДА разом з облрадою визначаться по об’єктах, які будуть профінансовані», – зазначила заступник голови ОДА Ольга Травіна.

Ольга Травіна також наголосила, що на цій території мала би бути облаштована відповідна інфраструктура (дорога, під’їзд, місце для транспорту) для зручності відвідання його туристами.

За словами керівника управління туризму ОДА Люби Когуч, церква Святого Духа у с.Гукливий вже давно розглядається як один з туристичних об’єктів. Свого часу управління провело конкурс «10 цінностей Закарпаття туристичного», і ця споруда потрапила до номінації «архітектура». Згодом була виготовлена і мальована сувенірна карта Закарпаття, з позначенням на ній цих архітектурних цінностей.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах