Історичні документи зі Словаччини поповнять фонд Державного архіву Закарпатської області
21-22 грудня 2017 року в приміщенні Державного архіву Закарпатської області (м. Ужгород, вул. Минайська 14а), проходить круглий стіл на тему: «Актуальні питання поповнення Національного архівного фонду України документами зарубіжного українства Словаччини».
Мета заходу: забезпечення збереження документів закордонного українства як невід’ємної складової культурної спадщини та інформаційних ресурсів суспільства; поглиблення співпраці архівів із закордонними українцями, їхніми громадськими організаціями та відкриття і повернення із забуття імен видатних діячів української діаспори в галузі культури, мистецтва, науки тощо.
Підчас проведення «круглого столу» обговорюються наступні теми: напрями співпраці Державного архіву Закарпатської області з громадськими організаціями закордонних українців Словаччини; архівна евристика та пошук україніки в архівах Словаччини; проблеми оцифровки архівної україніки Словаччини, її збереження та статусу; специфіка роботи архівних установ з зарубіжним українством Словаччини; особливості формування НАФ документами особового походження зарубіжного українства; культурно-інформаційні заходи (виставки архівних документів, семінари, практичні заняття, зустрічі з фодоутворювачами), що проводяться в Закарпатській області як фактор активізації діяльності, спрямованої на збереження та примноження документів української діаспори, що представляють історико-культурну цінність тощо.
У рамках заходу у фойє держархіву відкрито документальну виставку «З піснею через світ», яка підготовлена працівниками Центрального державного архіву зарубіжної україніки і присвячена музичному мистецтву української еміграції, що в умовах життя на чужині дозволило нашим співвітчизникам зберегти свою національну ідентичність, зробити неоцінений внесок у формування історичної пам`яті українського народу та популяризацію національної української ідеї у світі.
Представлені маловідомі широкому загалу документи Центрального державного архіву зарубіжної україніки, що висвітлюють діяльність українських митців, колективів, музичних товариств у Польщі, Чехословаччині, Франції, Нідерландах, Австрії, Великій Британії, Німеччині, Швеції, Канаді, США та інших країнах світу за період з 20-х років ХХ ст. до початку ХХІ століття.
Яскравими представниками когорти високопрофесійних музикантів і композиторів ХХ ст., які утвердили славу українського музичного мистецтва в світі, по праву вважаються Василь Ємець, Григорій Китастий, Олександр Кошиць, Павло Маценко, Володимир Мота, Роман Придаткевич з творчістю яких знайомить виставкова експозиція.
На виставці представлені документи про творчу діяльність одного із найвідоміших композиторів та диригентів ХХ століття О. Кошиця, завдяки якому українська пісня стала відома в світі й здобула визнання як унікальне художнє явище. Вагомий внесок у популяризацію кобзарського мистецтва в українській діаспорі зробили такі відомі музиканти і бандуристи, як В. Ємець, який перший з кобзарів «перетнув світ» і з концертами української народної пісні здобув блискуче визнання в салонах Парижа, композитор-кобзар Г. Китастий – разом із всесвітньо відомою Капелою бандуристів імені Т.Г. Шевченка зміцнив і поглибив серед народів світу славу української пісні. Експозиція також знайомить із музичними здобутками інших українських композиторів, диригентів, виконавців і співаків зі світовими іменами, зокрема Р. Придаткевич, П. Маценка, В. Моти.У перше на виставці демонструються архівні документи Диригентських учительських курсів (Канада) та інших осередків музичної освіти в діаспорі, які відіграли важливу роль у збереженні та розвитку національної музичної культури.
На окрему увагу заслуговують документи Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей при Кабінеті Міністрів України, які свідчать про значні зусилля, спрямовані на повернення в Україну музичного доробку українських митців Василя Безкоровайного, Володимира Луціва, Модеста Менцинського, Ігоря Стравінського та інших.Виставка копій архівних документів діятиме у фойє Державного архіву Закарпатської області до 05 січня 2018 року.
Михайло МАРКАНИЧ,
головний науковий співробітник держархіву
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися