https://rx.ua
2999
13:35 1.092020

Що відомо науковцям про археологічні знахідки Перечинщини?

Історія 6039

У 1902 році були зафіксовані перші археологічні знахідки в Перечині. Тоді в урочищі «Гори» знайшли вісім горщиків та кремнієвий відщеп на місці тілопального поховання. Знахідку виявив житель Перечина Л. Ебер. Їх передали в Угорський національний музей, пише на своїй сторінці у Фейсбук Краєзнавчий музей міста Перечин.

Згодом в Перечині та околицях були проведені Павлом Яцком більш грунтовні археологічні дослідження. Павло Яцко був директором школи та місцевим краєзнавцем. Він звернувся до Празького інституту археології, який невдовзі прислав свого ассистента Ярослава Пастернака, який в майбутньому став відомим українським археологом.

Захоронення часів неоліту

В околицях Перечина молодий учений виявив могильник енеолітичної доби. Це були грунтові тілопальні поховання, на яких не було могильних насипів. Вчені провели розкопки і їм вдалося встановити, що в урнах знаходилися перепалені кістки, а самі урни були розміщені правильними рядами на відстані 0,5-1 м одна від одної. На основі своїх досліджень у 1925 році Ярослав Пастернак підготував змістовну працю, присвячену добі кам’яного віку Підкарпатської Русі – «Podkarpatská Rus v mladši době kamenné».

Загалом, під час розкопок знайшли 25 горщиків-урн, які були наповнені рештками тілоспалень. Пошукові роботи проводили біля села Сімер (урочище Сімерські Березини, урочище Каменисте), в Перечині (Під Вапелним Груном, урочище Гори). У вересні 1925 року Павло Яцко при розкопці кургану в урочищі Каменисте знайшов ще три горщики, які були розташовані так само в навмисному порядку, як і попередня знахідка. Горщики мали ритуальне призначення, оскільки були наповнені людськими кістками.

В подібних курганах в урочищі Березини було знайдено 6 малих горщиків-урн, заповнених спаленими кістками. На одному з курганів лежав камінь, що нагадував постать людини з нагрубо обтесаним тулубом. Окрім того в могилах було знайдено знаряддя праці тодішніх людей – три кам’яні сокири та зернотерку доби неоліту.

На західних пагорбах Перечина в урочищі Гори у 1922-25 рр. були розорані курганні насипи. Тут віднайшли залишки тіло спалення в горщиках-урнах ліпного виробництва, біля них були малі посудини-приставки. Також тут було знайдено відщеп з обсидіану.

Ці знахідки є свідками життя і культури людей, що жили тут ще в епоху кам’яного віку (неоліту), 4000-5000 тисяч років тому. Тобто долина річок Уж та Тур’я була заселена вже у ті далекі часи.

Оксана ЧОПАК, karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Прокуратура погодила підозру мешканцю Виноградова у придбанні та збуті метамфетаміну
20:10
Платникам на замітку: податковий календар на жовтень 2020 року
19:21
Історія найглибшої водойми Ужгорода – радванського кар'єру
17:56
У НП «Синевир» ведмедів готують до зимової сплячки. ВІДЕО
17:10
Аеропорт в Ужгороді: доведуть до ладу старий чи збудують новий
16:53
Розпочато прийом документів на здобуття Мукачівської міської премії імені Олександра Духновича 2021 року
16:19
На Берегівщині у селі Мала Бийгань передали відремонтований дитячий садок. ФОТО
15:34
На заключному засіданні Закарпатської обласної ради VII-го скликання депутати підводили підсумки
15:23
Всі кінопокази Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю переносять у Smart Point та онлайн
15:00
Закарпатські юні баскетболісти та баскетболістки визначали найсильніших
14:53
Всі новини
Головне