3095
19:45 9.112020

Закарпатському архіву - 75!

Історія 16169

З утворенням у 1946 році Закарпатської області у складі УРСР, Центральний Державний історичний архів Закарпатської України був реорганізований у Закарпатський обласний Державний архів з філіалом у м. Мукачеві, який у ті часи був підрозділом Управління МВС в Закарпатській області.

Сьогодні у держархіві зберігається 1 383 401 документ, який охоплює історичні епохи від раннього середньовіччя до початку ХХI ст. Найдавніший оригінальний документ датований 1391 роком. За період з XV до XVI століття збереглася незначна кількість документів. Значно більше – починаючи з XVIІ століття. 

Різнобарвною є мова документів. До початку XVIІ століття більшість із них написана латинською, хоча є документи на угорській та німецькій мовах. З 30-40-х років ХІХ століття основна їх частина написана на угорській мові, але чимало є також на русинській мові. У 20-30-х роках ХХ століття документи написані на чеській, словацькій, частково на русинській, російській, українській, німецькій мовах, а з давнішої доби трапляються на старослов’янській, румунській та мові ідіш.

Науково-довідкова бібліотека архіву нараховує близько 50 тис. томів книжок, журналів, газет, брошур різними мовами народів Європи. Основним науково-довідковим апаратом до документів архіву є описи справ. Розроблені систематичний та тематичні каталоги на документи окремих фондів та на книжки і періодичні видання бібліотечного фонду архіву.

Важливими кроками на шляху до відкритості архівної інформації слід вважати видання рекламно-інформаційного проспекту „Державний архів Закарпатської області”, Переліку фондів архіву на румунській і українській мовах, опису документів фонду „Наджупан Березької жупи” на угорській мові, інформаційно-довідкове видання „Архівні установи Закарпаття» та „Путівник по фондах Державного архіву Закарпатської області. Т.1. До радянського періоду”.

В архіві працюють два читальні зали. Щороку їх відвідують понад 250 дослідників, які представляють наукові заклади області, України, близького й далекого зарубіжжя.

Щороку архів виконує більше шести тисяч запитів юридичних і фізичних осіб. Позитивної динаміки набули виробничі і наукові стосунки з архівами Румунії, Угорщини, Словакії, Чехії.

Архів пройшов етапи становлення від державної установи, що зберігає архівні документи, виконує науково-методичні завдання до структурного підрозділу обласної державної адміністрації, який крім зазначених вище завдань, виконує функції з реалізації державної політики у сфері архівної справи та діловодства, здійснює управління архівною справою і діловодством на території області та контролює їх стан.

Ми віддаємо належне всім поколінням Закарпатських архівістів, які в нелегких умовах зберегли документи особливої ваги з історії нашого краю – унікальну спадщину Національного архівного фонду – джерело знань і мудрості, скарбниці історико-культурної спадщини краю і країн Центрально-Східної Європи.

 Прийміть сердечні вітання з нагоди ювілею – 75-річчя від дня утворення Державного архіву Закарпатської області !

Закарпатська ОДА

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах