ko.net.ua

Як "комунізували" місто Севлюш

Не Севлюш і не Виноградів…

До рук Ярославa Мар’янa потрапили протоколи засідання народного комітету Севлюша за 1945-1946 рр. Останнім часом часто доводиться чути термін «декомунізація», а завжди цікаво було дізнатися яким чином відбувався процес «комунізації», «радянізації», чи просто зміни назв на міст, сіл, вулиць і т.д. в Закарпатті. З приходом на наші землі Червоної армії у жовтні 1944 року почалися формування нових органів влади на зміну старих (угорських). На місцях створювалися народні комітати, які перебирали не себе управлінську функцію. У випадку Севлюша, на засіданні НК і розглядалася зміна назви міста.
У протоколі №12 МНК (міський Народний Комітет) Севлюша міститься наступна інформація:

Протокол число 12

Написаний на общім засіданню МНК в Севлюші
дня 5 серпня 1945 року в поміщенню МНК в Севлюші.

Присутні:

Голова МНК Мих. Кормош і слідуючі члени комітету: Ю. Онуфрий Мих. Гандера голова ОНК (окружний НК). Василь Керечанин, Василь Розгоній, Юрій Токач, Мих. Дербак, Іван Дешко,Василь Невицькій, Алексій Дужар, Івавн Орос, Степан Микуланинец, Карло Лукач, Юрій Бровдій, Петро Тимканич, Іван Сакалош, Василь Тиводар, Іван Маляр, Юрій Кіш, Мих. Логойда та ін. Всього 31 член комітету.

Пргограма
1. …
2. …
3. Зміна назви міста Севлюша
Голова комітету тов. Мих. Кормош відкривач засідання, встановив присутніх членів комітету, постановляє, що присутніх 31 член Комітету, так що Комітет може в програмі наведення правосильна рішати. Овірителями проколу назначає тов. Йожефа Бернуса і тов. Мих Дербака.
Розгяд 3 питання
3. Зміна назви міста Севлюш.
Йожеф Бернус заявляє членам комітету, що потрібно би було стару мадярську назву нашого міста змінити.
На заяву Й. Бернуса члени комітету виносять слідуюче рішення.

Рішення

Члени комітету рішили зібрати комісію із філологів, яка повинна омотивувати зміну міста Севлюша і предложити Нар. Ком. За членів комісії вибиралися: Кокожчина, Бернус, Бобота, Гайдукевич. Члени комісії пропонували слідуючі назви відносно зміни міста Севлюша:

Черногорськ
Виноград
Теплиця

Із тексту протоколу стає зрозуміло, що питання зміни назви вже піднімалося, але переглянувши всі попередні протоколи засідання НК не вдалося знайти інформацію про це. Як відомо, пізніше у 1946 р., а саме указом президії ВР УРСР від 25 червня місто Севлюш перейменовано у м. Виноградів. Можна вважати, що з назвою пощастило, хоча б тому, що місто не назвали на честь якогось з комуністичних деятєлів, інформує Ярослав.

Однозначно, що зміна назви міста- не змінює його жителів. Але зараз було б незвично чути фразу: «Одне з найтепліших міст в Україні – Теплиця», а жителі міста були б не виноградівчани, а… Район теж не називався б Виноградівський. Але історія не знає умовного способу і тому Виноградів, а не Черногорськ, Виноград, Теплиця.